Ilu jest ludzi na świecie tyle jest odmiennych gustów. Moda wnętrzarska ewoluuje, zatacza koło i powraca. Style wnętrzarskie potrafią tak bardzo przenikać między sobą, że często stają się trudne do zdefiniowania i wpisania we wcześniej opisane ramy. W sieci krążą niezliczone ilości pomysłów, którymi można się zainspirować. Niestety wizualizacje projektów pokazowych przedstawiają najczęściej salony kąpielowe, mające metraż często większy od naszego salonu w mieszkaniu. Jak pogodzić tak bardzo pożądaną przez wszystkich funkcjonalność z pięknem designu, gdy z pozoru nie mieści się to w projektowanym wnętrzu?

Styl & desigN. jakie materiały wybrać do małej łazienki?

Im mniejsza łazienka tym większa potrzeba doboru odpowiednich materiałów. Kolorystyka powinna być stonowana i ujednolicona, by kontrastujące barwy nie dzieliły zbyt mocno przestrzeni. Bardzo pożądane na ściany są wszystkie rodzaje płytek i płyt meblowych w połysku, lacobel, duże lustra, przejrzyste kabiny prysznicowe mające subtelną konstrukcje ram i zawiasów. Unikać należy mocnych wzorów i ciemnych lub jaskrawych kolorów. Podłoga naszej łazienki powinna być jednolita, matowa lub półmatowa, fugi między płytkami około 2 mm, oczywiście kolor dobrze dobrany do materiału.

Jeśli jest taka możliwość możemy połączyć podłogę w przedpokoju z podłogą łazienki poprzez zastosowanie tych samych płytek. Da to wrażenie optycznego powiększenia. Rozmiar gresów na podłodze powinien być dopasowany do wymiarów pomieszczenia i powierzchni jaką zajmuje prysznic dzięki czemu unikniemy nieestetycznych cięć. Mit, że płytki wielkoformatowe nadają się tylko do dużych łazienek został obalony dawno temu. Jeśli zdecydujemy się na jakiś drobny wzór np. płytki typu patchwork lub płytki w małym formacie cegły to zastosujmy go tylko na jednej powierzchni. Podobnie w przypadku wszelkich materiałów imitujących drewno np. gresów drewnopodobnych lub płyt meblowych. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji, a styl nie powinien być niczym wymuszony. Istnieje tak ogromne pole wyboru, że dla każdego znajdzie się coś dobrego.

OŚWIETLENIE

Oświetlenie w małej łazience powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Duża lampa wisząca na środku małej łazienki nie będzie miała możliwości zostać odpowiednio wyeksponowana. Lampę wiszącą średnich rozmiarów lepiej przenieść na lewą lub prawą stronę lustra. Jeśli przewidujemy obniżanie sufitu możemy zaplanować oświetlenie wpuszczane i taśmę LED’ ową np. w szczelinie przy jednej ze ścian prysznica. Na suficie tynkowanym najlepiej sprawdzą się oprawy natynkowe typu tuba lub skrzynka. Obok lustra można zastosować kinkiety, symetrycznie po dwóch stronach na odpowiedniej wysokości.

DEKORACJA

Dekoracja małej łazienki powinna oczywiście łączyć się stylowo i kolorystycznie z designem materiałów elementów wyposażenia, ale jest klika punktów, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę. Po pierwsze mniej znaczy więcej– lepiej postawić na jeden, dwa elementy, ale dobrane ze smakiem i dbałością o szlachetność materiałów. Po drugie jednolitość i dopasowanie– komplet identycznych dozowników na płynne kosmetyki z drukowanymi etykietami zamiast wielokolorowych butelek. Po trzecie porządek– małą przestrzeń bardzo łatwo zagracić.

Prysznic czy wanna w małej łazience?

Świat wbrew pozorom nie dzieli się na pasjonatów długich, romantycznych kąpieli w wannie i zwolenników szybkich, przelotnych pryszniców. Któż z nas posiadając w łazience kabinę prysznicową nie marzy by raz na jakiś czas zanurzyć się wannowej toni pełnej aromatów rozpieszczających zmysły? Ktoś inny posiadając wannę momentami czuję się wypalony w tym związku i odczuwa potrzebę zamiany nużącej kąpieli na orzeźwiający prysznic.

W przypadku dużego metrażu istnieje możliwość montażu zarówno wanny jak i kabiny prysznicowej, ale jeśli chodzi o małą łazienkę sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Jednak czy już na etapie projektowania pomieszczenia musimy opowiedzieć się po jednej ze stron? W przypadku braku miejsca na wannę i w konsekwencji wyboru prysznica sprawa jest zamknięta. Jedyne co pozostaje to decyzja, czy zastosować odpływ liniowy w podłodze lub ścianie, czy osadzić brodzik, który może być nieco wyższy i stanowić alternatywę dla wanny jeśli chodzi o np. kąpiele małych dzieci.

Gdy w małej łazience znajdzie się miejsce na nawet niewielką wannę sprawa korzystania z prysznica wciąż zostaje otwarta. Dlaczego? Na rynku wyposażenia wnętrz mamy ogromny wybór szklanych parawanów nawannowych, dzięki którym zyskujemy dwie funkcje w jednym. Możemy wybierać nie tylko jeśli chodzi o szerokość i wysokość parawanu, ale także kolorystykę materiału ram, design, a także funkcjonalność. W opcjach modeli są ścianki stałe, przesuwne, składane oraz modułowe z rozwieranym skrzydłem dla lepszego komfortu użytkowania.

Gdy nasza wanna zyska dodatkową funkcję należy dokonać wyboru odpowiedniej baterii. Musi ona posiadać zarówno wylewkę wody do wanny jak i słuchawkę z regulacją wysokości jej zawieszenia. Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferują również modele baterii wannowo- prysznicowych z uwielbianą przez wiele osób deszczownicą.

Dylemat przestrzenny. jaki prysznic wybrać do małej łazienki?

Jedynym ograniczeniem w przypadku wyboru kabiny prysznicowej do małej łazienki jest jej rozmiar. Na rynku wyposażenia wnętrz istnieje szerokie spektrum wyboru produktów dla nawet najbardziej wymagającej przestrzeni. Dowolność kształtów od kwadratowych, poprzez prostokątne, ćwierć- koliste do nietypowych kabin o kształcie pięciokąta. Kabiny prysznicowe oscylują w zakresie rozmiarów co 5 lub 10 cm. w zależności od producenta i dodatkowo posiadają regulację rozmiaru na profilu przyściennym. Gdy nasza łazienka jest długa i wąska możemy zrezygnować z kabiny na rzecz drzwi prysznicowych. Prysznic wówczas umiejscawiamy na końcu naszej łazienki, a drzwi montujemy równolegle do krótszej ściany.

Należy pamiętać o tym, że jeśli w planujemy montaż brodzika musimy znaleźć taki model, który będzie kompatybilny z kształtem i rozmiarem naszej kabiny. W przypadku odpływu liniowego- ściennego lub podłogowego, musi on być dopasowany szerokością do jednej ze ścian prysznica.

Istotnym wyborem w przypadku małej łazienki jest nie tylko rozmiar kabiny prysznicowej, ale także rodzaj drzwi jakie w niej zostały zastosowane. Kabina może otwierać się wahadłowo, do środka i na zewnątrz lub tylko na zewnątrz, może posiadać drzwi przesuwne lub składane tzw. harmonijkowe. Wybór zależy oczywiście przede wszystkim od naszych osobistych preferencji, ale także od rozmiaru przestrzeni w łazience. Może okazać się, że kabina doskonale wpasowuje w nasze gusta, design i preferowany rozmiar, ale zastosowany model posiada drzwi, których nie ma możliwości otworzyć w projektowanym pomieszczeniu. Zwyczajnie może zabraknąć na to miejsca. Warto pamiętać o tym na wczesnym etapie aranżacji małej łazienki

Odchudzanie do rozmiaru SLIM, czyli jaki stelaż pod WC wybrać do małej łazienki?

Gdy łazienka jest naprawdę mała wówczas każdy jej centymetr kwadratowy jest niezwykle cenny szczególnie, gdy toaleta jest tak umiejscowiona, że brakuje nam przestrzeni na komunikację lub koliduje ona ze swobodnym otwieraniem drzwi prysznica albo szafki. Wówczas na ratunek przychodzi stelaż pod zabudowę WC w rozmiarze SLIM. W tej opcji jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 8 cm głębokości w porównaniu ze standardowym stelażem. W małej łazience rozmiar wszystkiego co w niej zamotujemy naprawdę ma znaczenie.

Piec gazowy i pralka w małej łazience, związek z rozsądku.

Są takie momenty podczas tworzenia projektu małej łazienki kiedy myślimy, że chyba gorzej już być nie może, że w tą niewielką przestrzeń weszło całe zło, a jego obecność jest widoczna gołym okiem. Warto już na początku przemyśleć kwestię ukrycia zarówno pralki jak i pieca by finalnie nie popsuły one designu w pomieszczeniu.

Na pierwszy plan wysuwa się pralka, sprzęt AGD obecny w każdym polskim domu. Gdy nie mamy możliwości przenieść jej np. do kuchni i jesteśmy zmuszeni do ulokowania w łazience, zadbajmy o odpowiedni wybór sprzętu. Pralka z górnym wsadem zajmuje mało miejsca na powierzchni podłogi co jest jej niebywałą zaletą, ale jest problematyczna gdy chcemy ukryć ją w zabudowie meblowej. Sprzęt z funkcją załadunku z przodu da możliwość zabudowania go, stworzenia nad nią przestrzeni do przechowywania, ukrycia za frontem meblowym albo postawienia obok szafki pod umywalkę i przykrycia wspólnym blatem.

Na drugim terma gazowa, potocznie zwana Junkersem. Często zawieszona jest w takim miejscu, że nawet noblista z dziedziny projektowania wnętrz rozłożyłby ręce w geście porażki. Warto wówczas rozważyć przeniesienie pieca w bardziej dogodne położenie. Czasem nawet kilkadziesiąt centymetrów w prawą lub lewą stronę potrafi zrobić kolosalną różnicę. Najbardziej sensownym miejscem dla pieca gazowego jest zawieszenie go nad pralką i ukrycie obu sprzętów za zabudową meblową. Bardzo ważne w tym przypadku będzie przygotowanie w płycie meblowej odpowiednich otworów wentylacyjnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Junkersa.

Skrojone na miarę potrzeb, zabudowy meblowe w małej łazience.

Umeblowanie małej łazienki może stanowić problem natury przestrzennej. Gotowe, modułowe meble łazienkowe są dobrym rozwiązaniem, gdy mamy na nie dużo wolnego miejsca. Biorąc pod uwagę same szafki pod umywalkę na rynku jest spory wybór tego rodzaju mebli mających kompaktowe, niewielkie wymiary. Nie ma zatem przymusu by projektować szafkę pod wymiar i na zamówienie. Są jednak w małej łazience przestrzenie, które warto, a nawet trzeba wykorzystać.

Gdy w łazience zamontujemy standardowy stelaż po WC wówczas od wysokości 120cm do poziomu sufitu i na głębokość 20cm możemy zaplanować zabudowę meblową. Dzięki temu zyskamy niezwykle praktyczną przestrzeń do przechowywania kosmetyków, środków higieny lub chemii gospodarczej. W podobny sposób możemy wykorzystać wszystkie wnęki i zaułki w projektowanym pomieszczeniu. Jeśli nasza potrzeba przechowywania jest wciąż niezaspokojona możemy dodatkowo zastosować wiszące szafki z lustrami na frontach.

w służbie porządku. Wyposażenie szafek dla organizacji małej przestrzeni

Gdy planujemy zabudowę meblową w małej łazience, powinniśmy pamiętać o tym jak wiele różnych rzeczy będziemy chcieli przechować na tak niewielkiej przestrzeni. Kosmetyki, chemia gospodarcza, środki higieny, dodatkowe ręczniki, a także brudna bielizna potrzebują nie tylko miejsca, ale także solidnej organizacji. Być może znajdzie się gdzieś przestrzeń na uchylny kosz na pranie w zabudowie meblowej, być może będzie to designerski wiszący worek lub wolnostojący niewielki pojemnik dopasowany do stylu łazienki.

Przy wyborze szafki łazienkowej należy zwrócić uwagę na to by była ona wyposażona w szuflady, które dodatkowo są wyposażone w przegrody i segregatory. Gdy nasza szafka będzie tworzona na indywidualne zamówienie możemy do wypełnienia np. szuflady na samej górze wykorzystać segregator dedykowany do wyposażenia kuchni. Warto również zaopatrzyć się w koszyki do przechowywania, wszelkiego rodzaju pojemniki i organizery. W szafce nad zabudową stelaża WC warto rozmieścić półki na takich poziomach, by nie marnować cennego miejsca. Pralkę możemy ustawić na podeście wyposażonym w szufladę. Robienie prania będzie bardziej komfortowe, a pod pralką zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie.

Warto już na etapie projektowania łazienki przemyśleć przeznaczenie poszczególnych szafek i odpowiednio je wyposażyć, aby ułatwić sobie utrzymywanie porządku w niewielkiej, ale bardzo wymagającej przestrzeni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *